Collection: Enjoy our meals on the NDIS scheme
The NDIS (National Disability Insurance Scheme) is a system to provide support to Australians living with disability under the age of 65 as well as their family & carers receive support to build skills, gain independence and access supports to help them live a normal life.
NDIS participants can now order The Diabetes Kitchen meals with us. You will pay a very small co-payment (just cost of ingredients) and your NDIS plan will cover the balance.
Every NDIS Plan is different, depending on your circumstances. For help and advice regarding the NDIS meal delivery service, please call your NDIS Case Manager/Plan Manager or visit NDIS here to register.
Enjoy the convenience of having our delicious, ready to heat meals, delivered to your door at a fraction of the price.
For Plan Mangers: Support Catalogue: 01_022_0120_1_1 - Assistance with Meal Preparation and Delivery.
The way that you will make payment will depend on how your funds are managed:
Plan Managed: We will invoice your Plan Manager or NDIS directly. Please email us your plan managers details and we'll contact them to to set up the admin for you.
Self Managed: Simply pay up front and you'll receive an invoice from us which you can then use to claim 75% back from the NDIS.
TELEPHONE US ON 1300 79 89 08 for further help.
-
Beef Ravioli in Bolognaise Sauce
- Regular price
- $10.50
- Regular price
-
- Sale price
- $10.50
- Unit price
- per
- Availability
- Sold out
-
Moroccan Chicken
- Regular price
- $10.50
- Regular price
-
- Sale price
- $10.50
- Unit price
- per
- Availability
- Sold out
-
Luscious Chicken & Leek Casserole
- Regular price
- $10.50
- Regular price
-
- Sale price
- $10.50
- Unit price
- per
- Availability
- Sold out
-
Chunky Meatballs
- Regular price
- $10.50
- Regular price
-
- Sale price
- $10.50
- Unit price
- per
- Availability
- Sold out
-
Succulent Beef & Veggie Hot Pot
- Regular price
- $10.50
- Regular price
-
- Sale price
- $10.50
- Unit price
- per
- Availability
- Sold out
-
Pumpkin Ravioli
- Regular price
- $10.50
- Regular price
-
- Sale price
- $10.50
- Unit price
- per
- Availability
- Sold out
-
Classic Chilli Con Carne
- Regular price
- $10.50
- Regular price
-
- Sale price
- $10.50
- Unit price
- per
- Availability
- Sold out
-
Mixed Dinner Box
- Regular price
- $69.50
- Regular price
-
- Sale price
- $69.50
- Unit price
- per
- Availability
- Sold out
-
Beef Stroganoff with Mixed Vegetables
- Regular price
- $10.50
- Regular price
-
- Sale price
- $10.50
- Unit price
- per
- Availability
- Sold out
-
Power Packed Porridge
- Regular price
- $12.95
- Regular price
-
- Sale price
- $12.95
- Unit price
- per
- Availability
- Sold out
-
Super Simple Weight Loss Meal Plan
- Regular price
- $119.50
- Regular price
-
- Sale price
- $119.50
- Unit price
- per
- Availability
- Sold out
-
Energy Burst Muesli
- Regular price
- $12.95
- Regular price
-
- Sale price
- $12.95
- Unit price
- per
- Availability
- Sold out
-
Keto Granola
- Regular price
- $14.50
- Regular price
-
- Sale price
- $14.50
- Unit price
- per
- Availability
- Sold out
-
Sweet n Fruity Muesli
- Regular price
- $12.95
- Regular price
-
- Sale price
- $12.95
- Unit price
- per
- Availability
- Sold out
-
5 Meal Gluten Free Meal Plan
- Regular price
- $51.00
- Regular price
-
- Sale price
- $51.00
- Unit price
- per
- Availability
- Sold out
-
7 Day x 2 Meals a Day
- Regular price
- $119.00
- Regular price
-
- Sale price
- $119.00
- Unit price
- per
- Availability
- Sold out
-
2 Week Meal Plan
- Regular price
- $255.00
- Regular price
-
- Sale price
- $255.00
- Unit price
- per
- Availability
- Sold out
-
7 Day x 3 Meals a Day
- Regular price
- $135.00
- Regular price
-
- Sale price
- $135.00
- Unit price
- per
- Availability
- Sold out
-
5 Day x 2 Meals a Day
- Regular price
- $91.50
- Regular price
-
- Sale price
- $91.50
- Unit price
- per
- Availability
- Sold out
-
Low Carb Fettucine
- Regular price
- $6.00
- Regular price
-
- Sale price
- $6.00
- Unit price
- per
- Availability
- Sold out
-
Low Carb Spaghetti
- Regular price
- $6.00
- Regular price
-
- Sale price
- $6.00
- Unit price
- per
- Availability
- Sold out
-
Low Carb Rice
- Regular price
- $6.00
- Regular price
-
- Sale price
- $6.00
- Unit price
- per
- Availability
- Sold out
-
5 Day x 3 Meals a Day
- Regular price
- $105.50
- Regular price
-
- Sale price
- $105.50
- Unit price
- per
- Availability
- Sold out